recoil.czčeskyenglish

Alan Wilder blízko smrti

Člen Depeche Mode, Alaln Wilder, unikl jen o vlásek smrti. 1. září 1994 narazilo do svahu, blízko Locherheadu ve skotském hrabství Perthshire, letadlo, tzv. "RAF Tondado" a zabilo oba členy posádky. Na Wildera, který byl od nehody asi 200 yardů daleko, se sesypaly trosky z letadla, a pokryly tak silnici A85. Výsledkem nárazu byl 20-yardový kráter. Wilder vydává své svědectví a popisuje, jak se celá tragédie přihodila:

"Blížil jsem se k ostré zatáčce, když jsem za sebou uslyšel letadlo. Podíval jsem se nahoru a podvozek letadla nebyl výš než 50 stop. K mému úžasu narazilo letadlo do svahu, hned vedle silnice, asi 200 yardů přede mnou. Vypadalo to, že letí rychostí aspoň 400 mil za hodinu. Odbočil jsem na přilehlou cestu, uslyšel zvuk nárazu, a byl svědkem obrovské exploze, jejímž následkem byl kouř a spousta trosek, které mě zachvátily. Jeden z dalších svědků nehody zavolal policii, zatímco já jsem projel zatáčkou k tomu místu. V tu samou chvíli začal seshora padat popílek a různé částečky - to vše do mého nezastřešeného auta. Na silnici za zatáčkou byly vidět části těl mrtvých pilotů (bezpečnostní pásy pokryté vnitřnostmi, zbytky zaschlé krve, atd.), hořel tam padák a byl cítít zápach paliva. Když přijela policie, rozhodl jsem se uvolnit cestu, aby mohly projet ostatní vozy, nic jiného jsem nemohl udělat. A v tu chvíli jsem si uvědomil, jakým zázrakem jsem unikl smrti. Určitě bych byl mrtvý, nebo ještě hůř zmrzačený, kdybych jel o něco rychleji. Je neuvěřitelné, že šance dostat se do takovéto situace je jedna ku bilionu a zrovna já jsem se do ní shodou okolností dostal."MOD později zveřejnila jména mrtvých pilotů - Patrick Harrison, 33 letý letecký navigátor a Peter Mosley, 31 letý pilot. Jejich let byl rutinním tréninkem ze základny RAF v Norfolku.


Píseň 'Black Box' z alba Liquid

‘Liquid’, konkrétně jeho stěžejní bod, píseň ‘Black Box’, byl inspirován něčím, co se stalo v roce 1994, když jsem se svou partnerkou Hepzibah projížděl Skotskem a přímo před námi se zřítil vojenský ‘Tornado’ bombardér. Oba piloti byli na místě mrtví. Pořád jsem na to myslel, přemýšlel o pilotovi a o tom, co se mu honilo hlavou během posledních 30 vteřin jeho života. Byla to také úvaha o banalitě dalšího života – ptáci nepřestali zpívat, ve vzduchu jste cítili zápach paliva a všechno pokračovalo dál.


Tato událost nakonec vedla k inspiraci pro vytvoření celého alba – kde jsme zavlečeni do hlavy muže, který umírá během letecké havárie. Jeho život se mu promítá před očima, série vzpomínek tvoří příběhy, které následují a tvoří tak celé album…


© 1999-2012 Recoil.CZ